Získává každý! I malý posun v životasprávě může znamenat velký krok ke zlepšení osobního pocitu a kvality života. Čtěte - soutěžte a vyhrajte.
Čeká na Vás 5 soutěžních otázek. Přečtěte si nápovědu - a směle odpovídejte!
5 soutěžících, kteří správně odpovědí všech 5 otázek, se zařadí do slosování o 5 krásných cen - kvalitních nákupních tašek s logem Vím, co jím.
- Na velikosti porce záleží - víte, jak je porce veliká?
Porci máte v ruce. Jednoduchou pomůckou je určování velikosti porce pomocí velikosti sevřené pěsti nebo otevřené dlaně. Porce libového masa tedy odpovídá velikosti dlaně, což je pořádný kus, nikoli malý kousíček, jak je mnohdy zvykem. Porce ovoce není na druhou stranu nijak velká, mnoho lidí např. při přípravě smoothie použije dvojnásobné množství ovoce, což je spojeno se zbytečně vysokým příjmem cukru. Jak zjistit velikost porce? ZDE
- Jablko, nebo hruška?
Při posuzování zdravotních rizik spojených s obezitou je vedle celkové hmotnosti nutné zohlednit i rozložení tuku. Podle toho, kde se tuk přednostně ukládá, rozeznáváme dva typy obezity: tzv. gynoidní typ obezity (říká se jí také obezita tvaru hrušky), pro který je charakteristické ukládání podkožního tuku v oblasti hýždí a stehen. A tzv. typ androidní (obezita tvaru jablka), kde je tuk nahromaděn zejména v oblasti břicha a bývá častější u mužů. U androidního typu obezity se vedle zvýšeného množství podkožního tuku častěji vyskytuje i zmnožení útrobního (viscerálního) tuku.
Viscerální tuk obklopuje orgány v dutině břišní a je metabolicky velmi aktivní. Jeho zvýšené množství je spojeno se zvýšeným rizikem srdečně-cévních onemocnění, mozkové příhody, poruch metabolismu tuků a cholesterolu, vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a metabolickým syndromem. Jablko, nebo hruška? Co je viscerální tuk? ZDE
- Normální hodnoty krevního tlaku < 120/< 80 mm Hg.
Přesná příčina vzniku hypertenze není zpravidla úplně známá, uplatňuje se celá řada vlivů. Významnou úlohu sehrává genetika, mužské pohlaví a věk. Tyto faktory sice nemůžeme ovlivnit, ale životní styl ano. Mezi ovlivnitelné rizikové faktory patří nadměrná hmotnost, vysoký příjem alkoholu, přílišné solení a nedostatečný příjem některých minerálních látek (především draslíku, vápníku, selenu a zinku). K nevhodné skladbě stravy se připojuje nízká pohybová aktivita, pracovní přetížení, stres. Významnými rizikovými faktory pro vznik vysokého krevního tlaku je i kouření.
Co tedy dělat, když se dozvíte, že máte vysoký tlak? V žádném případě situaci nepodceňujte a řiďte se doporučeními k úpravě životního stylu. Pokud vám lékař předepíše léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva), užívejte je podle pravidelně a dodržujte dávkování. O tichém zabijáku více ZDE.
- Výživa může ovlivnit proces vzniku a rozvoje zhoubného bujení
Ve všech jejích fázích, a to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. Přímá souvislost mezi určitou skupinou potravin nebo způsobem stravování a nádory neexistuje, vždy je nutné chápat vliv výživy v kontextu celkového životního stylu. Také zatím nejsou zcela přesvědčivé důkazy o tom, že by nějaká dieta nebo způsob stravování jednoznačně dokázaly zabránit vzniku nádorových onemocnění nebo je vyléčit.
Za vysoce ochranný faktor je považován dostatečný příjem zeleniny a ovoce, kde je známý pozitivní vliv antioxidantů (př. vitamin A, C, karotenoidy, vitamin E, selen, zinek) a fytochemikálií. Protinádorové účinky jsou připisovány také zelenému čaji a kávě. Zvažován je příznivý vliv vlákniny, vitaminu D a vápníku, výsledky studií však nejsou jednoznačné. O prevenci rakoviny výživou ZDE