Výherci soutěže č. 2 jsou

  • Alena Bláhová, Horažďovice
  • Veronika Havlíčková, Plzeň
  • Jaroslava Cirlicová, Mladá Boleslav
  • Romana Vostrčilová, Žďár nad Sázavou
  • Joanna Glazz, Praha

Správné odpovědi

  • 1. Pokud plánujeme a realizujeme v životě změnu, nebo chceme hubnout – jaké faktory hrají klíčovou roli v úspěchu?

b) Pokud máme vnitřní motivaci a podporu v rodině

Vyhodnocení: Začněte hubnout, pokud jste k tomu opravdu motivovaní. Nesnažte se změnit všechny své nevhodné návyky najednou, ale měňte je postupně – pracujte metodou dílčích cílů. Dílčí úspěchy při změně chování vás potom motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků. Čím menší změnu uděláte, tím bude trvalejší. A to je hlavní kritérium úspěchu, nejen dosáhnout změny v životním stylu, ale také ji udržet. Zkuste nebýt se svým cílem sami. Najděte si spojence, ať to je kamarádka, nebo přítel/kyně, ideálně celá vlastní rodina. Nebo si najděte výživového poradce, či kouče. Zkrátka někoho, kdo vás podpoří, komu můžete zavolat a podělit se o pocity a starosti.

  • 2. Můžeme tím, co jíme, přímo ovlivnit i naši psychiku?

b) Množství dopaminu a serotoninu ovlivňují naši psychiku. Ano, jejich tvorbu lze podpořit některými potravinami jako jsou ořechy, semena, vejce , luštěniny a jiné

Vyhodnocení: Naše psychika je regulována neurotransmitery, které se tvoří v mozku. Tyto neurotransmitery ovlivňují emoce, kognitivní funkce, spánek, chuť i paměť. Mezi nejdůležitější neurotransmitery ovlivňující naší psychiku patří serotonin, dopamin a acetylcholin. Aby mozek mohl tyto látky vyrábět, potřebuje k tomu mít dostatek paliva. Určité potraviny tak mohou vznik neurotransmiterů podporovat.
• Dopamin - ovlivňuje také naši náladu a paměť. Produkci dopaminu podporují jakákoli ořechy, semena, luštěniny a celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina. Nedostatek dopaminu se může projevovat zvýšenými chutěmi po stimulantech (např. kofein či nikotin), zhoršenou pamětí, náladou a motivací.
• Acetylcholin - se podílí na regulaci paměti, pozornosti a verbálních schopnostech. Z jídel, které podporují jeho produkci jsou tučné mořské ryby (losos, makrela, sardinky, tuňák), arašídy, sója, košťálová zelenina (květák, brokolice) a citrusy
• Serotonin - podporuje dobrou náladu, spánek a pocity štěst. Potraviny podporující jeho produkci jsou převážně vejce, mořské ryby, avokádo, tofu, luštěniny, ovesné vločky, banány, mléčné výrobky a drůbeží maso. Nedostatek serotoninu se může projevovat zhoršenou náladou, spánkem, pamětí až depresivními stavy.

  • 3. Co jsou referenční hodnoty příjmu, které jsou uváděné na obalech potravin?

a) Referenční hodnoty příjmu pro sůl, cukry a nasycené mastné kyseliny představují maximální hodnoty, které bychom neměli překračovat.

Vyhodnocení: Referenční hodnoty mají sloužit k orientaci, kolik bychom měli denně konzumovat jednotlivých živin. Tuků a sacharidů můžeme konzumovat více i méně, bílkovin spíše více. Je to v souladu s výživovými doporučeními. Příjem všech základních živin dohromady by neměl překročit celkový doporučený příjem energie. Referenční hodnoty příjmu pro sůl, cukry a nasycené mastné kyseliny naopak představují hodnoty, které bychom neměli překračovat. Doporučení pro sůl se pohybuje v rozmezí 5 (doporučení WHO) až 6 (doporučení pro obyvatel Skandinávie) gramů. S tímto intervalem tolerovaného příjmu pracují i výživová doporučení Společnosti pro výživu. Nasycených mastných kyselin bychom podle odborných společností neměli konzumovat více než 10 % z celkového příjmu energie. Referenční hodnota příjmu 20 g odpovídá 9 % z celkového příjmu energie.

  • 4. Nadváha je stanovena , pokud BMI je v rozmezí 25-29,9 kg/m2. Kdy je doporučováno ji začít řešit.

c) Čím dříve, tím lépe. Čím nižší hodnota nadváhy, tím snadněji a rychleji dojde při úpravě stravování také k úpravě hodnoty pod hranici 25 kg/m2.

Vyhodnocení: Je tedy jasné, že čím dříve začnete řešit případné nadbytečné kilogramy, tím lépe. Pokud máte pouze nadváhu (BMI v rozmezí 25-29,9 kg/m2), stačí zpravidla vyhledat pomoc nutričního terapeuta a upravit stávající stravovací a pohybové zvyklosti. Rozhodně se nevyplácí zkoušet různé „zaručené“ diety podle systému: „ Mojí známé to pomohlo, mě to pomůže také“. Tzv. „módní“ diety jsou pouze krátkodobé a neřeší příčinu nadváhy, která je u každého jiná. Někdy jí velké porce, jiný dělá chybu v tom, že přes den hladoví a pak se přejí, dalšímu chybí v jídelníčku bílkoviny atp.

  • 5. Jaký tip sportu se doporučuje pro tzv. motorického nešiku?

c) Pohyb, který ho těší a který mu přináší radost. I z motorického nešiky se může stát pílí a tréningem nadšený sportovec.

Vyhodnocení: Každý si nové pohybové dovednosti osvojujeme jinak. Máme i rozdílné předpoklady si pohyb představit, plánovat nebo předvídat. Zatímco vám může činit problém chytit letící míč nebo se trefit pálkou do míčku, jiní zase mohou mít problém s udržením rovnováhy, s koordinací pohybů nebo zapamatováním si cvičební sestavy na hodině aerobiku. Některé naše schopnosti jsou zkrátka omezené, na něco jsme více talentovaní. I tyto schopnosti by měli hrát svou úlohu při výběru vhodných aktivit. Nicméně pílí a tréninkem se může i z nemotory stát vcelku šikovný nadšenec.

Ceny do soutěže poskytly tyto společnosti:

Loga

Děkujeme