Úvod

K posouzení jsme vybrali 18 výrobků těstovin, jejichž kategorizace je však poměrně obtížná. Kategorie se v mnoha případech mohou překrývat (např. většina produktů je bezvaječných, leč jejich primární označení je těstoviny celozrnné...). Berte prosím níže uvedené členění tedy opravdu jako orientační.

  • Těstoviny vaječné (Zátkovy vaječné vřetena)
  • Těstoviny bezvaječné (Rosické fleky zvlněné, Kombu bezvaječné těstoviny s mořskou řasou)
  • Těstoviny celozrnné (Marks Spencer Penne celozrnné těstoviny, Arax kuskus celozrnný semolina, Vřetena žitná)
  • Těstoviny semolinové (Druid kuskus pšeničný, Adriana Funghetto)
  • Těstoviny luštěninové (Green Apotheke vřetena hrachová, Green Apotheke vřetena z červené čočky, Špagety z černých fazolí)
  • Těstoviny bezlepkové (Kukuřičné těstoviny, Šmajstrla pohankové těstoviny, Vřetena s cizrnou, Lucka rýžové nudle)
  • Těstoviny barevné (Della Costa BIO Tricolore Mickey)
  • Těstoviny proteinové (Proteinové těstoviny fusilli)
  • Těstoviny speciální (Slim noodles Thaistyle)

Těstoviny vaječné, bezvaječné, semolinové

Základní suroviny na výrobu těstovin jsou od počátku jejich objevení prakticky stále stejné – je to voda a mouka. Na kvalitu vody i mouky jsou kladeny vysoké požadavky. Mouka musí obsahovat vysoké procento lepku, čemuž nejlépe vyhovuje tvrdý druh pšenice (Triticum durum). Z ní se vyrábí polohrubá mouka, známá jako semolina.
Další složkou v receptuře těstovin bývají vejce, která se zpravidla používají sušená. Pokud jsou těstoviny označeny jako „domácí“, obsahují vejce čerstvá.
Nutriční rozdíly mezi vaječnými, bezvaječnými a semolinovými těstovinami nejsou nijak zásadní. Bezvaječné necelozrnné těstoviny mají přibližně o 1 g méně bílkovin a o trochu nižší podíl tuku.

Celozrnné těstoviny

Z hlediska zastoupení hlavních živin obsahují celozrnné těstoviny více bílkovin (průměrně 13 g/100 g v porovnání s 11 g u bezvaječných těstovin a 12 g u semolinových výrobků) a průměrně o 10 g nižší podíl sacharidů. Hlavní rozdíl spočívá v obsahu vlákniny, jejíž obsah je v porovnání s necelozrnnými variantami trojnásobný a v zastoupení vitaminů a minerálních látek. Jednoduše řečeno, celozrnné těstoviny jsou nutričně cennější.

Těstoviny luštěninové 

Vyznačují se významným obsahem bílkovin (od 22,3 g/100 g v případě hrachových vřeten a vřeten z červené čočky do 42 g/100 g u špaget z černých fazolí). Luštěninové těstoviny se pyšní vysokým zastoupením vlákniny a v porovnání s běžnými těstovinami přibližně o 1/3 nižším podílem sacharidů. Kombinace bílkovin a vlákniny činí z tohoto typu těstovin ideální potravinu pro redukční účely a pro osoby léčící se s diabetem. Výborně totiž zasytí a napomáhají i udržování stabilnější hladiny krevního cukru.

Bezlepkové těstoviny

Na jejich výrobu se používají přirozeně bezlepkové obiloviny (např. rýže, kukuřice) nebo tzv. pseudoobiloviny (např. pohanka). Mezi bezlepkové těstoviny jsem zařadila i cizrnová vřetena, která by dle názvu měla patřit mezi luštěninové těstoviny, nicméně výrobek je z 90 % tvořen rýžovou moukou a jen 10 % připadá na mouku cizrnovou. Bezlepkové těstoviny jsou nepostradatelné především pro osoby s celiakií a alergií na lepek. Zdraví lidé je samozřejmě mohou do svého jídelníčku pro zpestření zařazovat také, je však dobré vědět, že v porovnání s běžnými těstovinami mají o více než 40 % nižší podíl bílkovin. Řešením může být větší přídavek bílkovin do pokrmu, například zvolit větší porci ryby, masa nebo sýra.

Speciální těstoviny 

Specialitou je rozhodně výrobek Slim noodles Thaistyle. Má naprosto minimální energetickou hodnotu (9 kcal/100 g) a kromě vlákniny (4 g/100 g) neobsahuje prakticky nic. Produkt je složen z vody, sušené mleté hlízy z konjaku a ovesné vlákniny. Konjak, česky zmijovec indický, je hlíza podobná řepě. Díky svým nutričním vlastnostem (především obsahu vlákniny a nízkému zastoupení sacharidů) je oblíbená v ketogenních programech a bývá doporučována jako příloha vhodná pro diabetiky.

Barevné těstoviny

Pro zvýšení atraktivity se do těsta často přidávají složky, které dokáží přírodní cestou těstoviny obarvit a určitým způsobem i zvýšit jejich nutriční hodnotu. K získání barvy se nejčastěji používá koření (kurkuma, červená paprika, bazalka) a sušená zelenina (špenát, červená řepa, mrkev, dýně, rajčata). Zvláštní ingrediencí je sépiový inkoust, umožňující výrobu černých těstovin (pasta nera).

Proteinové těstoviny

Po stránce energie se nijak neodlišují od běžných těstovin, výrazné rozdíly jsou však v jejich složení. Dominantní živinou jsou bílkoviny (60 g/100 g), obsah sacharidů je ze všech posuzovaných výrobků (tedy kromě konjakových nudlí) nejnižší (19,9 g/100 g). Proteinové těstoviny jsou však zároveň na poměry těstovin slané (1,1 g/100 g) a jsou i nejvíce tučné (3,7 g/100 g). Mezi proteinové těstoviny by se daly s klidným svědomím zařadit i špagety z černých fazolí (42 g bílkovin/100 g, 3,5 g tuku/100 g, 19 g vlákniny/100 g). Proteinové těstoviny jsou vítány hlavně při hubnutí.

Co jsou těstoviny zač?

Dělení a názvy vybraných těstovin

Podle prováděcí vyhlášky Ministerstva zemědělství ČR č. 333/1997 Sb. se těstovinami rozumí potraviny vyrobené tvarováním nekynutého a chemicky nekypřeného těsta, připraveného z mlýnských obilných výrobků, zejména z pšenice (Triticum aestivum nebo Triticum durum), nebo jejich směsí a pitné vody, popřípadě z přídatných látek a potravních doplňků.

Uvádí se, že existuje více než 600 druhů těstovin různých barev, velikostí a tvarů. Proč tomu tak je, není bez zajímavosti. Kupříkladu k hutnějším omáčkám se hodí vroubkované, duté těstoviny, na které omáčka přilne ve větším množství. Delší těstoviny jsou zas doporučovány k řidším omáčkám, hladké těstoviny jsou vhodné na zapékané pokrmy, těstoviny ve tvaru mušliček dobře poslouží do salátů. V zájmu co nejchutnějšího výsledku vařeného pokrmu je vždy dobré respektovat doporučení pro použití daného druhu těstovin.

Přestože existuje několik stovek druhů těstovin, v základu je můžeme rozdělit podle složení do 5 skupin:

• vaječné,
• bezvaječné,
• semolinové,
• celozrnné (pasta integrale),
• ostatní.

Dalším kritériem, podle kterého můžeme těstoviny dělit, je dle použití na přílohové a zavářkové a podle tvaru na dlouhé a krátké. Orientaci ve spleti různých těstovin ulehčuje jejich dělení na plněné a neplněné.

Dělení těstovin a vysvětlení názvů vybraných těstovin

Tabulka dělení těstovin

Historie těstovin

Těstoviny lidé měli v oblibě od dávnověku, leč původ těstovin však není jednoznačně prokázán. Za kolébku těstovin je však ponejvíc považována Itálie, odkud pochází nejen nejvíce historických důkazů, ale i druhů těstovin a receptů. Těstoviny byly po dlouhou dobu spíše výsadou bohatších vrstev, teprve od 18. století se staly běžnou součástí stravy i chudších lidí. Jedním z hlavních důvodů bylo, že výroba těstovin vyžadovala zvláštní druh pšenice, která se z jižní Itálie do severních oblastí musela dovážet. První skutečné továrny na výrobu těstovin vznikaly v 19. století v jižní Itálii. Pšenice se mlela ve velkých ručních žulových mlýnech na krupici, těsto se zpracovávalo ručně. K vykrajování se používaly jednoduché dřevěné stroje a těstoviny se sušily na dlouhých stolech. Do 19. století sahá i historie výroby těstovin v Čechách, kdy v jihočeském Boršově vznikla těstárna bratří Zátků.

Technologie výroby

Základní technologický postup výroby těstovin se v podstatě neliší od původních receptur. Průmyslová výroba je plně automatizovaná, ruční výrobě se věnují spíše menší firmy. Jejich velkou výhodou je, že mohou pružně změnit sortiment, proto se také zpravidla zaměřují na výrobu méně tradičních druhů těstovin.

Technologii výroby těstovin můžeme shrnout do několika málo kroků:

• dávkování
• mísení, hnětení
• lisování a řezání
• ofukování, předsušení a sušení
• skladování
• balení

Všechny kroky jsou logické, snad jen u kroku nazvaného ofukování by mohlo dojít k nejasnostem. Ofukování se provádí z důvodu, aby se syrové těstoviny během sušení neslepovaly dohromady.

Proč jsou těstoviny oblíbené a jaká je jejich spotřeba u nás a v zahraniční

Plusů mají těstoviny hned několik – jsou relativně levné, mají dlouhou trvanlivost, jejich příprava je snadná, existuje nespočet způsobů, jak je připravit a konečně – skoro každému chutnají. Těstoviny se také řadí mezi lehce stravitelné potraviny a pyšní se mnohostranným využitím – jako příkrm, zavářka do polévek nebo hlavní chod.

Češi zařazují těstoviny o svých jídelníčků ve stále větší míře. V roce 2012 činila průměrná spotřeba těstovin 5,5 kg/osobu/rok, dnes se blíží k 8 kg/osobu/rok. Na Itálii jsme však krátcí, tam je spotřeba těstovin 30 kg/osobu/rok, v Číně dosahuje 15 kg/osobu/rok. Země západní Evropy jsou z hlediska spotřeby lehce za námi, udává se 5,5-6,5 kg/osobu/rok.

Příprava těstovin

Obecně platí, že těstoviny je třeba vařit ve větším množství vody, jelikož během vaření podstatně zvětší svůj objem. Pokud mají těstoviny k dispozici málo vody, shlukují se a snadno se slepí, jelikož malé množství vody nedokáže pojmout takové množství škrobu.

!!! Docela sympatické na zapamatování je pravidlo 1-10-100 neboli na každý litr vody 10 g soli a 100 g těstovin. !!!

Sůl by se měla přisypat až do vroucí vody, poté vložíme těstoviny a přiklopíme pokličkou. Po chvilce, kdy se voda zas pěkně vaří, sundáme pokličku a necháme těstoviny zvolna probublávat. Nezapomínáme občas zamíchat, aby se těstoviny nepřichytily ke dnu nádoby. Poctivě dodržujeme délku varu uvedenou na obale těstovin, každý druh to má trošku jinak. Čas je třeba sledovat hlavně u speciálních druhů těstovin, které mají větší tendenci k rozváření. Ani klasické těstoviny zbytečně nerozvářejte, nejchutnější jsou vařené na skus čili al dente. Zbytečně dlouhým vařením se zvyšuje glykemický index těstovin, což znamená, že po konzumaci těstovin poměrně záhy budete mít hlad.

Během vaření netřeba přidávat olej a pokud není uvedeno jinak, není ani nutno hotové těstoviny proplachovat studenou vodou. Oba kroky sice mají za cíl snížit lepivost těstovin, ale opravdu to chceme? Právě že naopak potřebujeme, aby těstoviny trochu lepily, jinak na ně řádně nepřilne ani omáčka. Jestliže to však uvádí výrobce, je dobré jeho rad uposlechnout. Co se oleje týká, je doporučováno jej přidat k hotovým, scezeným těstovinám.

Výjimkou z klasické přípravy těstovin je kuskus, někdy označovaný jako marocká těstovina. Vyrábí se stejně jako běžné těstoviny z tvrdozrnné pšenice. Na náš stůl se dostává průmyslově vyráběný instantní kuskus, který stačí pouze osolit (pokud ji není ochucený), zalít vroucí vodou, přiklopit pokličkou a nechat nasáknout. Ruční výroba kuskusu je však v Africe téměř rituálním procesem, během kterého se k rozemleté pšenici přidává trocha mouky, voda a sůl. Vytvoří se hrudky, které se rozdrobí na malé kuličky a následně se suší na slunci.
K přípravě těstovin je třeba ještě zdůraznit, že pokud chcete opravdu chuťově dobré těstoviny, volte jejich dražší, zato kvalitnější variantu.

Zajímavost: Těstoviny se po mnoho let vždy vařily ve vývaru či v mléce, a dokonce se přislazovaly cukrem a kořením. Teprve až v 18. století se těstoviny začaly připravovat k omáčkám, podobajícím se chuťově dnešním.

Význam těstovin ve výživě

Při prvním pohledu na tabulku nutričních hodnot si méně zasvěcený jedinec jistě řekne: „Páni, to je energetická bomba.“ Popřípadě zajásá: „Takových bílkovin, paráda.“ Při hodnocení jejich výživové hodnoty je však nutné vycházet z faktu, že uváděné údaje se vztahují na 100 g těstovin v SUCHÉM stavu! V průběhu vaření těstoviny nasávají vodu a tím zvětšují svůj objem, tudíž snížením podílu obsažených živin se snižuje i jejich energetická hodnota. Uvařením 100 g suchých těstovin získáme přibližně 170 g vařených.

Těstoviny ve výživě člověka slouží především jako zdroj složených sacharidů, v menší míře pak bílkovin, vlákniny a v závislosti na použitých surovinách vitaminů a minerálních látek. „Obyčejné“ těstoviny jsou vyráběné z pšeničné mouky, která sama o sobě není nijak vydatným zdrojem minerálních látek ani vitaminů. Celozrnné varianty jsou z tohoto pohledu samozřejmě lepší. Často se také zapomíná na fakt, že k určitým ztrátám vitaminů dochází v průběhu vaření, takže doporučení vodu nevylívat, mají něco do sebe. Vodu z vařených těstovin je možné použít do omáček, které si tak zachovají krémovitou texturu a budou tak akorát zahuštěné, někteří ji využívají k přípravě těst na chleba nebo pizzu.

Těstoviny samy o sobě nejsou plnohodnotným pokrmem, to z nich dělají až ostatní přidané suroviny (zelenina, olej či jiný tuk, zdroj bílkovin v podobě masa, sýra, vajec atp.).

Jak tedy nejlépe zvýšit nutriční hodnotu těstovin?

+ Chcete-li se stravovat lépe, jistě jsou dobrou volbou celozrnné těstoviny, popř. těstoviny z luštěnin. Tímto výběrem si zajistíte především vyšší dávku vlákniny a tím i delší pocit nasycení.

+ Další důležitou potravinou, která těstovinám vyloženě „sluší“, je zelenina. Může být i čerstvá nebo jen lehce orestovaná, zabráníte tak zbytečným ztrátám vitaminů. Kdy to ale neplatí, jsou tepelně upravená rajčata. U nich se tepelnou úpravou zvyšuje obsah antioxidačně působícího lykopenu, tudíž protlaky a sterilovaná rajčata by měly mít ve spíži své stabilní místečko.

+ Aby byl pokrm kompletní a dobře zasytil, je třeba myslet i na bílkoviny. Vhodnou variantou na přípravu hutnější omáčky je libové mleté maso a/nebo sójový granulát, u smetanových omáček je smetana pouze dílčím zdrojem bílkovin, stěžejní bývá přídavek sýra. K jednoduchým těstovinovým pokrmům stačí přidat tofu, šunku, konzervu tuňáka, kousky lososa, vejce a samozřejmě různé druhy sýrů.

- Tuk nebývá u těstovinových pokrmů problémem, spíš naopak. Například oblíbené a pro někoho silně návykové pesto je tukovou bombičkou. Pokud použijete tučnější sýr nebo slaninu, není již vůbec nutné přidávat olej.

Kolik těstovin je akorát?

Za standardní porci se v restauračních či nemocničních podmínkách považuje 180-200 g vařených těstovin, v případě redukčních diet to je 100 - 150 g. Velikost porcí v domácnostech ale bývá často překračována. Až si budete příště dávat těstoviny na talíř, zkuste si svou porci zvážit, možná budete překvapeni, kolik ze své obvyklé dávky budete muset ubrat.

Domácí výrobě těstovin se věnuje poměrně málo lidí, naše babičky však pravidelně dělaly například zavářkové nudle, případně jejich širší varianty pro přípravu nudlí s mákem.

Těstoviny a cena

Z hlediska ceny jsou předvídatelně nejlevnější běžné bezvaječné těstoviny (např. Rosické fleky zvlněné, ca 70 Kč/kg), následované těstovinami vaječnými (např. Zátkova vaječná vřetena, ca 84 Kč/kg). Za semolinové a celozrnné těstoviny si již připlatíme, kilogram stojí od 100 Kč výše. Samozřejmě to neplatí pro všechny výrobky, existují i výjimky, kdy kg pořídíte pod 100 Kč, např. Arax kuskus semolina, který stojí 90 Kč/kg.
Luštěninové těstoviny pořídíte průměrně za ca 160 Kč/kg, výjimkou jsou špagety z černých fazolí (440 Kč/kg). Mezi nejdražší patří těstoviny o vysokém obsahu bílkovin, například proteinové těstoviny, u kterých za kilogram zaplatíte až 1 833 Kč.

Použité zdroje

Zdroje informací:
Příhoda J., Skřivan P., Hrušková M.: Cereální chemie a technologie I: cereální chemie, mlýnská technologie, technologie výroby těstovin. 1. vyd. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha 2004. ISBN 80-7080-530-7
Dostálová J., Kadlec P. a kolektiv: Technologie potravin. Potravinářské zbožíznalství. KEY Publishing s.r.o., Brno, 2014.
Hrušková M., Hrdina P., Filip P.: Těstoviny, edice Jak poznáme kvalitu? Sdružení českých spotřebitelů, z.ú., a Potravinářská komora ČR v rámci priorit České technologické platformy pro potraviny, 2015.
Horsáková M., Teslíková K., Strýčková J.: Pod Pokličkou 4. Edice České televize, 2006.
https://theses.cz/id/mvs9a0/DP_Finln_verze_k_tisku.pdf
http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/6998/h%C3%83%C2%BDblov%C3%83%C2%A1
_2008_bp.pdf?sequence=1
https://www.bezhladoveni.cz/dieta-a-testoviny/
https://nutritiondata.self.com/

Zdroje obrázků:
úvodní obr. Shutterstock.com
produktové obr. archiv Vím, co jím

Hodnocení jednotlivých potravin

Zátkovy vaječné vřetena

Označení: vaječné
Cena za balení
41.90 Kč
Cena za 1 kg
83.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Europasta SE
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 544 kJ/344 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

2,3 g - z toho SFA 0,6 g

Sacharidy:

72 g - z toho cukry 2,6 g

Bílkoviny:

12 g

Sůl:

0,06 g

Složení:

pšeničná mouka, sušená vejce z podestýlkového chovu

Vřetena neboli vrtule svým tvarem perfektně drží omáčky či dresingy. Kromě slaných a masitých pokrmů jsou ale vynikající i nasladko.

Návod na použití: Těstoviny vložíme do osolené vroucí vody (na 1 l vody 100 g těstovin). Vaříme 5-7 minut a často mícháme.

Rosické fleky zvlněné

Označení: bezvaječné
Cena za balení
34.90 Kč
Cena za 1 kg
69.80 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Europasta SE
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 516 kJ/358 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,2 g - z toho SFA 0,2 g

Sacharidy:

74 g - z toho cukry 2,6 g

Bílkoviny:

11 g

Sůl:

0,03 g

Složení:

Pšeničná mouka. Může obsahovat stopy vajec.

Když chcete oblíbené šunkofleky trochu jinak, sáhněte po zvlněné variantě těstovin. Hodí se samozřejmě i pro řadu dalších zapékaných pokrmů.

Návod na použití: Těstoviny vložíme do osolené vroucí vody (na 1 l vody 100 g těstovin). Vaříme 6-8 minut a často mícháme.

Marks & Spencer Penne celozrnné těstoviny

Označení: celozrnné
Cena za balení
79.00 Kč
Cena za 1 kg
159.00 Kč
Země původu
Itálie
Výrobce
Marks & Spencer
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 440 kJ/341 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

2,1 g - z toho SFA 0,4 g

Sacharidy:

62,4 g - z toho cukry 2,5 g

Bílkoviny:

13,3 g

Sůl:

<0,1 g

Složení:

krupice celozrnná pšeničná (lepek), pitná voda

Celozrnné těstoviny hodící se nejen k italským omáčkám.

Návod na použití: Do hrnce s vařící vodou přidejte 80 g těstovin na porci a vařte na mírném plameni 9-11 minut. Nezakrývejte pokličkou. Sceďte a podávejte.

Adriana Funghetto

Označení: semolinové
Cena za balení
51.00 Kč
Cena za 1 kg
103.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Europasta SE
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 502 kJ/354 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,7 g - z toho SFA 0,3 g

Sacharidy:

70 g - z toho cukry 2,8 g

Bílkoviny:

13 g

Sůl:

<0,01 g

Složení:

100 % semolina- krupice z pšenice tvrdé. Může obsahovat stopy vajec.

Elegantní a speciální tvar Funghetto zachycuje omáčku ve své spirále, takže každé sousto je šťavnaté a ochucené. Hodí se nejen k omáčkám.

Návod na použití: Těstoviny vložíme do osolené vroucí vody (na 1 l vody 100 g těstovin). Vaříme 8-10 minut a často mícháme. Správnost uvaření zjistíme ochutnáváním. Těstoviny scedíme a podáváme.

Dalla Costa BIO Tricolore Mickey

Označení: barevné
Cena za balení
49.00 Kč
Cena za 1 kg
163.00 Kč
Země původu
Itálie
Výrobce
Back 2 Nature spol. s.r.o.
Zakoupeno
grizzly.cz
Energie:

1 502 kJ/354 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,3 g - z toho SFA 0,3 g

Sacharidy:

73 g - z toho cukry 3,8 g

Bílkoviny:

11 g

Sůl:

<0,01 g

Složení:

Organická krupice z tvrdé pčšenice, organická sušená rajčata 0,8%, organický dehydrovaný špenát 0,4%.

Dětské organické semolinové těstoviny s bio sušenými rajčaty a bio sušeným špenátem. Vhodné pro děti od 3 let.

Návod na použití: Vaříme 7-9 minut ve vroucí vodě.

Druid kuskus pšeničný

Označení: běžný
Cena za balení
62.00 Kč
Cena za 1 kg
177.00 Kč
Země původu
Maroko
Výrobce
Druid CZ, s.r.o.
Zakoupeno
druidcz.com
Energie:

1 480 kJ/350 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

2,0 g - z toho SFA 0,2 g

Sacharidy:

72 g - z toho cukry 3,3 g

Bílkoviny:

12 g

Sůl:

0,02 g

Složení:

100% krupice z tvrdé pšenice. Může obsahovat stopy arašídů, skořápkových plodů, lepku a sezamových semen.

Kuskus lze podávat jako zdravou přílohu např. místo rýže nebo může být připraven jako hlavní jídlo.

Návod na použití: Potřebné množství kuskusu (350 g pro 4 osoby) nasypeme do hrnce, osolíme, přidáme lžičku másla, přelijeme dostatečným množstvím vařící vody (šálek vody na šálek kuskusu), promícháme a necháme pod pokličkou nasáknout 5-7 minut. Poté přidáme 1 lžíci olivového oleje a lehce načechráme vidličkou.

Arax kuskus celozrnný semolina

Označení: celozrnný, semolina
Cena za balení
44.00 Kč
Cena za 1 kg
89.00 Kč
Země původu
Francie, Itálie
Výrobce
FOODISH s.r.o.
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 554 kJ/347 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,5 g - z toho SFA 0,4 g

Sacharidy:

65 g - z toho cukry 2,5 g

Bílkoviny:

12 g

Sůl:

0,01 g

Složení:

pšeničná mouka

Celozrnný kuskus je ideální s vývarem, jako příloha, nebo do salátu.

Návod na použití: Kuskus vložte do mísy a zalijte vroucí vodou (bujónem) v poměru 2:1, přidejte oříšek másla či lžičkou oleje, přikryjte a nechte 7 minut odpočinout.

Lucka rýžové nudle

Označení: bezlepkové
Cena za balení
55.00 Kč
Cena za 1 kg
232.00 Kč
Země původu
Vietnam
Výrobce
HOKA TRADE s.r.o.
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

1 477 kJ/353 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,92 g - z toho SFA 0,5 g

Sacharidy:

79 g - z toho cukry 0,65 g

Bílkoviny:

7,05 g

Sůl:

0,09 g

Složení:

100% rýžová mouka

Bezlepkové těstoviny z rýžové mouky vhodné pro celiaky. Použijte do polévky, s omáčkou, nebo zapečte.

Návod na použití: Těstoviny vložte do osolené vroucí vody (na 1 l vody 100 g těstovin). Vařte za občasnho míchání 2-4 minuty. Jakmile jsou těstoviny uvařené, zceďte vodu. Poté je dobře propláchněte vodou a nechte okapat.

Green Apotheke vřetena z červené čočky

Označení: těstoviny čočkové
Cena za balení
51.00 Kč
Cena za 1 kg
204.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Mediate s.r.o.
Zakoupeno
grizzly.cz
Energie:

1 477 kJ/353 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,8 g - z toho SFA 0,4 g

Sacharidy:

48,90 g - z toho cukry 1,4 g

Bílkoviny:

22,30 g

Sůl:

0,08 g

Složení:

Mouka z červené čočky. Může obsahovat stopy sóji.

Těstoviny vhodné pro vegany a celiaky. Použijte je jako běžnou přílohu, anebo můžete jejich barevnost využít na přípravu salátů.

Návod na použití: Těstoviny vaříme v osolené vodě s kapkou oleje (100g těstovin/ 1l vody) za občasného míchání 4 min a 3 min. necháme dojít. Po dosažení požadované měkkosti scedíme, propláchneme studenou vodou a zakápneme olejem.

Green Apotheke vřetena hrachová

Označení: těstoviny hrachové
Cena za balení
40.00 Kč
Cena za 1 kg
160.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Mediate s.r.o.
Zakoupeno
grizzly.cz
Energie:

1 390 kJ/332 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,4 g - z toho SFA 0 g

Sacharidy:

56,7 g - z toho cukry 3,2 g

Bílkoviny:

23,1 g

Sůl:

0,03 g

Složení:

Mouka z hrachu. Může obsahovat stopy sóji.

Těstoviny vhodné pro vegany a celiaky. Použijte je k přípravě samostatného pokrmu nebo jako přílohu a součást salátů.  

Návod na použití: Těstoviny vaříme v osolené vodě s kapkou oleje (100g těstovin/ 1l vody) za občasného míchání 4 min a 1 min. necháme dojít. Poté ihned scedíme a zakápneme kvalitním olejem.

Vřetena s cizrnou

Označení: cizrnová
Cena za balení
36.00 Kč
Cena za 1 kg
120.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Ing. Milan Horský
Zakoupeno
countrylife.cz
Energie:

1 550 kJ/370 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,5 g - z toho SFA 0,2 g

Sacharidy:

81 g - z toho cukry 0,7 g

Bílkoviny:

7,1 g

Sůl:

0,01 g

Složení:

rýžová mouka, cizrnová mouka 10%

Přirozeně bezlepkové těstoviny s obsahem cizrnové a rýžové mouky. Rychle je uvaříte a v kuchyní mají široké využití.

Návod na použití: Těstoviny vaříme v osolené vodě 8 minut. Přidáte-li trochu oleje, těstoviny zůstanou kypré.

Šmajstrla Pohankové těstoviny mušličky

Označení: pohankové
Cena za balení
49.00 Kč
Cena za 1 kg
196.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Život bez lepku spol. s r.o.
Zakoupeno
grizly.cz
Energie:

1 540 kJ/367 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1,4 g - z toho SFA 0,3 g

Sacharidy:

78,7 g - z toho cukry 0,7 g

Bílkoviny:

6,9 g

Sůl:

0,1 g

Složení:

pohanková mouka, voda

Pohankové těstoviny jsou přirozeně bezlepkové a bezvaječné. Jsou vhodné do těstovinových salátů nebo jako příloha.

Návod na přípravu: Těstoviny vařte ve vroucí osolené vodě 10 minut. Po uvaření těstoviny propláchněte studenou vodou.

Špagety z černých fazolí

Označení: černé fazole
Cena za balení
87.00 Kč
Cena za 1 kg
440.00 Kč
Země původu
Slovensko
Výrobce
MAX SPORT s.r.o.
Zakoupeno
aktin.cz
Energie:

1 342 kJ/319 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

3,5 g - z toho SFA 0,5 g

Sacharidy:

40 g - z toho cukry 6 g

Bílkoviny:

42 g

Sůl:

0 g

Složení:

Černé fazole z ekologického zemědělství. Může obsahovat stopy sóji.

Těstoviny jsou hutnější a více zasytí. Využít je můžete na jakýkoliv způsob jako „obyčejné“ těstoviny.

Návod na použití: Špagety vložte do dostatečného množství vroucí osolené vody a vařte 6-8 minut. Sceďte.

Kombu těstoviny s mořskou řasou

Označení: bezvaječné s mořskou řasou
Cena za balení
35.00 Kč
Cena za 1 kg
140.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Ekoprodukt, spol. s.r.o
Zakoupeno
zdravykram.cz
Energie:

1 336 kJ/315 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

1 g - z toho SFA 0,04 g

Sacharidy:

63,2 g - z toho cukry 1,4 g

Bílkoviny:

2,2 g

Sůl:

0,04 g

Složení:

Pšeničná mouka, sójová mouka, pšeničná mouka celozrnná, sušené mořské řasy Laminaria Japonica 0,4 %, nové koření mleté, sůl.

Bezvaječné těstoviny s mořskými řasami.

Návod na použití: Těstoviny vložte do vroucí osolené vody a vařte 8-10 minut. Vodu sceďte.

Proteinové těstoviny fusilli

Označení: proteinové těstoviny
Cena za balení
550.00 Kč
Cena za 1 kg
1833.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Opravdové hubnutí s.r.o.
Zakoupeno
ketomix.cz
Energie:

1 571 kJ/372 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

3,7 g - z toho SFA 1,2 g

Sacharidy:

19,9 g - z toho cukry 0,8 g

Bílkoviny:

60,7 g

Sůl:

1,1 g

Složení:

Pšeničný lepek, izolovaný sojový protein, hrachový protein, pšeničný protein, pšeničná mouka, pšeničná vláknina, vaječný bílek, guarová guma. Může obsahovat stopy sezamu, ořechů a mléka.

Těstoviny s vysokým obsahem bílkovin, hodí se na jakýkoliv způsob.

Návod na použití: Vařte v osolené vodě po dobu 12-15 minut za občasného míchání.

Kukuřičné těstoviny

Označení: kukuřičné
Cena za balení
79.00 Kč
Cena za 1 kg
79.00 Kč
Země původu
EU
Výrobce
Calbuco s.r.o.
Zakoupeno
grizzly.cz
Energie:

1 466 kJ/345 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,8 g - z toho SFA 0 g

Sacharidy:

79 g - z toho cukry 1 g

Bílkoviny:

5,5 g

Sůl:

0 g

Složení:

Kukuřičná mouka 100%.

Těstoviny jsou vhodné ke konzumaci i při bezlepkové dietě. Hodí se k masovým omáčkám a do salátů.

Návod na použití: Těstoviny vařte ve vroucí vodě po dobu 9-11 minut v nezakrytém hrnci, během vaření několikrát promíchejte. Po uvaření přeceďte.

Slim noodles Thaistyle

Označení: bio nudle s konjakem
Cena za balení
60.00 Kč
Cena za 1 kg
222.00 Kč
Země původu
Čína
Výrobce
Avlis, s.r.o.
Zakoupeno
slimpasta.cz
Energie:

36 kJ/9 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0 g - z toho SFA 0 g

Sacharidy:

0 g - z toho cukry 0 g

Bílkoviny:

0,7 g

Sůl:

0 g

Složení:

Pitná voda, bio sušená mletá hlíza z konjaku 3,4 %, bio ovesná vláknina bezlepková.

Nízkokalorické těstoviny s nulovým obsahem tuků a cukrů, vhodné i pro celiaky a vegany.

Návod na použití: Otevřete sáček, vylijte tekutinu, opláchněte pod studenou vodou a ohřejte na pánvi, nebo mikrovlnné troubě po dobu 1 minuty. Ochuťte dle vašeho oblíbeného receptu, přidejte jako přílohu.

Vřetena žitná

Označení: celozrnná žitná mouka
Cena za balení
43.00 Kč
Cena za 1 kg
107.00 Kč
Země původu
ČR
Výrobce
Country Life, s.r.o.
Zakoupeno
countrylife.cz
Energie:

1 356 kJ/524 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

2,7 g - z toho SFA 0 g

Sacharidy:

69 g - z toho cukry 1 g

Bílkoviny:

14 g

Sůl:

0,03 g

Složení:

Celozrnná žitná mouka, produkt kontrolovaného ekologického zemědělství.

Využijete stejně jako ostatní těstoviny na různé způsoby.

Návod na použití: Těstoviny vaříme v osolené vodě 8-11 minut. Přidáme trochu oleje, těstoviny zůstanou kypré. Uvařené těstoviny scedíme a prolijeme studenou vodou.