Kalkulačka pro odhad celkového energetického výdeje (TEE – Total Energy Expenditure)
Pomocí této kalkulačky si můžete spočítat, jaký je váš přibližný celkový energetický výdej za 24 hodin.
Celkový energetický výdej (Total Energy Expenditure) je součtem bazálního metabolismu (BMR; Basal Metabolic Rate), tepelného účinku potravin (TEF; Thermic effect of meal) a fyzické aktivity (PA; Physical Activity).
Energetický výdej spojený s fyzickou aktivitou můžeme dále rozdělit na vlastní fyzickou aktivitu – cvičení a spontánní fyzickou aktivitu (NEAT - Non-exercise Activity Thermogenesis). U těhotných a kojících žen se k výdeji energie přidává ještě energie vynaložená na novotvorbu tkání a tvorbu mléka. Spontánní aktivita spolu se cvičením spolu tvoří vlastní aktivní výdej energie.
Energetický výdej při pohybové aktivitě se na celkovém energetickém výdeji podílí z 20-40 %. Tato složka energetického výdeje je ovlivněna sociokulturními vlivy a v souvislosti s jejím poklesem se zvyšuje podíl obézních lidí. Spontánní pohybová aktivita a zejména její složka označovaná jako fidgeting (vrtění se) je do značné míry ovlivněna geneticky. Je známé, že někdo je od narození „jako pecka" nebo „jako rtuť". Úroveň spontánní pohybové aktivity může vysvětlit rozdíly v energetickém výdeji dvou osob se stejným energetickým příjem a stejnou aktivitou cvičení, kde při stejném energetickém příjmu může jedna redukovat svoji hmotnost, kdežto druhá na hmotnosti přibírat.
Nejčastější dotazy:
Jak si mám upravit energetický příjem, když chci hubnout?
Zdravému hubnutí (tedy takové, kdy úbytek hmotnosti připadá zejména na tukovou tkáň, a ne aktivní svalovou) odpovídá 0,5 – 1 kg týdně. K tomu je zapotřebí snížit celkový energetický příjem o 2000–2500 kJ. Takže když vám například vyjde podle kalkulačky celkový energetický výdej 9800 kJ, měl by energetický příjem pro hubnutí činit 7300-7800 kJ. Doporučovaného energetického deficitu 2000–2500 kJ za den, je možné dosáhnout poměrně snadno. Např. to znamená nesníst 100 g burských oříšků u televize (arašídy 2451 kJ/100 g), ale spokojit se s polovinou, začít si ředit džus (džus 220 kJ/100 ml) vodou a vyměnit salámy (trvanlivé salámy v průměru 1800–2000 kJ/100 g) za šunku (šunka v průměru 750 kJ/100 g) nebo alespoň omezit zkonzumované množství.