Percentilové grafy pro děti 0-18 let
Percentilové grafy se používají pro hodnocení růstových charakteristik (výška, hmotnost) nebo indexů (hmotnostně-výškový index, body mass index apod.) vzhledem k věku. Jsou použitelné pro děti ve věkovém rozmezí 0-18 let.
V praxi jsou užívány především grafy ukazující vztah konkrétního rozměru (výšky, délky, hmotnosti, obvodu hlavy aj.) nebo indexu (např. BMI) k věku.
Percentilové grafy umožňují jednoduše, rychle a názorně sledovat tělesný vývoj dítěte v čase. Díky tomu lze včas odhalit například nemoc nebo jinou poruchu ve vývoji, na kterou ukáže změna ve vývojovém trendu. Pokud například dítě stále sleduje z hlediska hmotnosti 65. percentil a najednou dojde k propadu na 25. percentil, může to být upozornění na zdravotní nebo psychický problém.
Percentilové grafy jsou vytvořeny na podkladě změření tisíců zdravých českých dětí všech věkových kategorií. Všechny charakteristiky jsou posuzovány odděleně podle věku a pohlaví. Pásmo „širší normy" je mezi 3. a 97. percentilem (zde se nachází 94 % dětí). Percentilové grafy jsou součástí očkovacího průkazu dítěte.
Nejčastější dotazy:
Jak se interpretují výsledky pro výšku dítěte?
Pro posouzení výšky dítěte se používají percentilové grafy, které hodnotí přiměřenost výšky k věku dítěte. Pásmo širší normy růstu se pohybuje mezi 3. a 97. percentilem (zde se nachází 94 % jedinců). Pásmo střední tělesné výšky leží mezi 25. a 75. percentilem (stejných hodnot dosahuje 50 % jedinců). Jedinci s velkou výškou, resp. velmi velkou výškou se nacházejí nad 75. percentilem, resp. 90. percentilem. Jedinci menší vzrůstu až malí se nacházejí pod 25. percentilem. Pod 10. percentilem leží hodnoty dětí s velmi malou postavou.