Ročně je celosvětově diagnostikováno 14 milionů případů rakoviny, zemře na ni přibližně 8 milionů lidí. Podle prognóz by se do roku 2025 měl počet nových případů zvýšit asi o třetinu a v příštích 20 letech by se číslo mělo vyšplhat až na 24 milionů. Vychází to z celosvětové zprávy o rakovině, kterou vydala v roce 2014 Světová zdravotnická organizace WHO.
V České republice zasáhne onkologické onemocnění nově každý rok 80 tisíc lidí, z toho více než třetina pacientů onemocnění podlehne. Odborníci WHO vidí řešení v prevenci - v dodržování zdravého životního stylu. Vznik karcinomu zapříčiňují nejen genetické předpoklady, znečištěné životní prostředí nebo přibývající věk. Přibližně třetina bývá způsobena nevhodným životním stylem, například obezitou, nízkou konzumací ovoce a zeleniny, stresem, pitím alkoholu, kouřením a nedostatkem pohybu.
Věděli jste, že:
- ČR patří v Evropské unii mezi země s nejvyšší spotřebou soli. Tolerovaný příjem (5 g) je překračován téměř trojnásobně. Denní tolerované množství pro sůl lze překročit konzumací většího párku (100 g). Nadměrný příjem soli může vést k rakovině žaludku.
- Spotřeba přidaného cukru v ČR je vysoká. Pouze 4 % mužů a 1 % žen u nás dodržuje doporučené dávky pro přidaný cukr (≤ 10 % z celkového příjmu energie a 50 g za den). Asi 57 % Čechů se potýká s nadváhou a obezitou.
- Češi denně sní jen 12 g vlákniny. Doporučený příjem je dle WHO 25 g (400 - 600 g ovoce a zeleniny v poměru 1:2).
Ačkoli počty nově diagnostikovaných nádorů neustále přibývají, šance na přežití u Evropanů rostou. Vyplývá to z poslední zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vydané v roce 2014, která konstatuje: „Pokrok při léčení stavů ohrožujících lidský život, jako jsou infarkt, mozková mrtvice a nádorová onemocnění, vedl ve většině evropských zemí k vyšší míře přežití.“ Platí to rovněž pro pacienty s karcinomem - míra jejich přežití se zvýšila včetně rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva a konečníku. V rámci unie však Češi v průměrné míře úmrtnosti skončili až na 23. místě.
Češi na špici v rakovině tlustého střeva
U posledně jmenovaného typu rakoviny by měli zbystřit zejména Češi. Ačkoli ve světovém měřítku postihne nejvíce lidí rakovina plic, jater a žaludku, u Čechů je na prvním místě rakovina tlustého střeva a konečníku. Ročně postihne přes 8000 pacientů, fatální je pro více než 3000 z nich. Vyplatí se proto nespoléhat se jen na lékaře, ale snažit se onemocnění aktivně předcházet prevencí – nutričně vyváženým stravováním.
Zdraví tlustého střeva je významně ovlivněno stravou. Nejrizikovější je dopřávat si tučné potraviny, červené maso a uzeniny, smažená, grilovaná a pečená jídla. Čechům nenahrává rovněž nízký příjem vlákniny - Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje každý den sníst nejméně 25 gramů vlákniny, českou realitou je ale pouhých 12 g.
„Konzumace vlákniny je doporučena v množství alespoň 25 – 40 g denně, z čehož by měla být alespoň třetina tzv. rozpustné vlákniny. Vláknina obecně příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému i metabolické regulace, například metabolismus krevního cholesterolu. Spolu se snížením konzumace alkoholu - zejména piva - a spotřeby živočišných tuků představuje zvýšení příjmu vlákniny jeden z důležitých prostředků vedoucí ke snížení rizika vzniku nádorů tlustého střeva,“ upozorňuje odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju a docentIII. Interní klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Vrablík.
Dobrým pomocníkem při výběru vhodných potravin je logo Vím co jím. Sleduje množství trans mastných kyselin, nasycených mastných kyselin, soli a přidaných cukrů. Potravina s logem Vím, co jím musí být bohatá na vlákninu. „Při výběru bychom měli upřednostňovat celozrnné výrobky, žitný chléb a zařazovat i jiné druhy obilovin než tradiční pšenici například pohanku, jáhly, oves nebo žito. Také se snažit denně sníst pět kusů zeleniny a ovoce,“ vysvětluje garantka Vím co jím a piju a dietoložka Karolína Hlavatá, jak zvýšit podíl vlákniny v jídelníčku
Tři nejčastěji diagnostikované případy zhoubných nádorů v ČR za rok 2011/ úmrtnost (ÚZIS)
Typ rakoviny | muži | ženy |
Rakovina tlustého střeva a konečníku | 4755 / 1779 | 3421 / 1324 |
Rakovina plic, průdušek a průdušnic | 4482 / 3907 | 2033 / 1675 |
Rakovina prostaty | 6964 / 1314 | - |
Rakovina prsu | 51 / | 6620 / 1725 |