Kysané zelí má velmi pozitivní vliv na naše zdraví během celého roku, avšak při chřipkovém období, jarní únavě a nedostatku čerstvé zeleniny je nepostradatelným zdrojem vitamínů a zdraví prospěšných látek, které zvyšují obranyschopnost organismu. Je cenným zdrojem vitamínu C, K, B a řady minerálů (draslík, hořčík, vápník a železo). Díky vysokému obsahu vlákniny působí zelí preventivně na zácpu a pomáhá čistit střeva. Kysané zelí obsahuje bakterie mléčného kvašení (Lactobacillus, Pediococcus) a obsahuje tak probiotické kultury, které chrání a obnovují střevní mikroflóru, zvláště po dobrání antibiotik. Zelí působí antibakteriálně, detoxikačně a pomáhá na únavu a celkově oslabený organismus. Kysané zelí je ideální konzumovat v syrovém stavu (i šťávu z kysaného zelí), ale můžete jej také různě tepelně upravovat jako přílohu, do polévek či salátů. Vyzkoušejte odlehčenou verzi zelňačky pouze z rostlinných zdrojů. Místo uzeniny používám uzené tofu či tempeh, místo smetany sójovou smetanu, na zahuštění celozrnnou mouku a na závěr přidávám část syrového kysaného zelí pro zachování všech důležitých živin.
RECEPT: ZELŇAČKA S UZENÝM TOFU
INGREDIENCE NA 2 PORCE:
tofu uzené (nebo tempeh) 200 g
cibule 1 střední kus, nakrájená najemno
rostlinný olej 1 lžíce
sladká paprika 2 lžičky
uzená paprika 1 lžička
bobkový list 3 kusy
kmín 1 lžička
nové koření 3 kuličky
mouka celozrnná jemná 2 lžíce
kysané zelí 2 hrnky (nechte si stranou šťávu z kysaného zelí na dochucování)
mrkev 2 větší kusy, pokrájené na kolečka
voda cca 700 ml
smetana sójová 100 ml
sůl, pepř špetka
POSTUP:
V hrnci na rozehřátém oleji orestujeme cibuli do zlatova, pak přidáme tofu (tempeh, nebo obě dvě varianty) a pokrájenou mrkev a orestujeme ze všech stran. Přidáme koření a mouku a důkladně vše promícháme. Zalijeme vodou a přidáme 1 hrnek kysaného zelí. Vaříme cca 15-20 min do změknutí mrkve. Odstavíme hrnec a na závěr přidáme druhý hrnek kysaného zelí a sójovou smetanu a vše zamícháme. Kdo má rád zelňačku kyselejší, přidává šťávu z kysaného zelí. Pokud máme polévku jako hlavní jídlo, podáváme k ní pečivo, nebo do polévky přidáme vařené brambory.
Energetická hodnota 1 porce: 1 610 kJ
36 g sacharidů
23 g bílkovin
18 g tuků
12 g vlákniny
Autor článku: Mgr. Zuzana Douchová – nutriční terapeut a psychologFotografie: Tomáš MartínezZdroj: http://www.stobklub.cz